Kürşad ARAT

Kürşad ARAT

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan V.

1971 yılında doğdu. 1993 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında University of San Francisco’dan İşletme-Finans dalında yüksek lisans derecesi aldı.

Kısa dönem askerlik hizmetini müteakiben 1997 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında çalışmaya başladı. Merkez Bankasında Piyasalar, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüklerinde ve Merkez Bankası Frankfurt Temsilciliğinde 18 yıl çalışan Arat, bu dönem boyunca, G-20, IMF, BIS, OECD, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası toplantılarında Bankayı temsil etti.

2013-2015 yılları arasında hükümetler arası programda KKTC teknik heyet üyesi olarak ve programın 4. gözden geçirmesinde mali sektör başkanı olarak görev yaptı.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 2015-2016 arasında Bakan Danışmanı, 2016-2022 arasında Müsteşar Yardımcısı olarak çalıştı. Müsteşar yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesinden sorumlu olarak çalıştı. Bu dönemde IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Başkanı, G-20 İstihdam Çalışma Grubu (EWG) Türkiye Temsilcisi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Koordinatörü ve İŞKUR Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Aynı zamanda 2006 yılından bu yana ODTÜ İşletme Bölümünde, yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders vermektedir.

Kürşad Arat, Ağustos 2022 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı görevine atanmıştır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.